Príbeh triesky v oku. Zistite, ako si správne vybrať ochranné okuliare.

Je to príbeh o kamarátovi, ktorý podcenil riziko poškodenia zraku a pritom jeho štiepanie dreva malo byť pre neho relaxom.

Skúšali ste niekedy zvárať, bez kukly, alebo ochranných okuliarov? Predpokladám, že nikto nikdy, lebo už, ako dieťa si spomínam keď môj otec zváral a mne nedalo nepozerať sa. Základná chyba! Tú noc, čo prišla som tisíc krát oplakal, ako keby vám niekto hodil do očí plno piesku.

Presne takto sa k tomu postavil môj kamarát, ako malý neskúsený chlapec a pritom už prvým úderom sekerou do dreva riskoval svoj zrak. No asi si povedal, že má ešte jedno oko, ak by o jedno prišiel. Stačilo málo, asi piatim úderom odletela trieska a presne jemu do oka. Samozrejme odhodil sekeru a okamžite do lekára a v tomto nešťastí mal šťastie, že neprišiel o oko. Po troch týždňoch pozrel na svet inými očami a určite nabudúce nebude pokúšať šťastie, pretože zistil, že jedno oko mu nestačí a radšej bude mať obe. Pritom si uvedomil, že pritom práve okuliare chránia zrak najlepšie. Ako dokazujú napríklad ochranné okuliare z našej ponuky  využijete ich na 100% aj vďaka ich modernému dizajnu aj pri športe, alebo pri bežných prácach, ako je kosenie pri dome.

Aké ochranné okuliare si mám kúpiť?

Zásadné je načo ich budem používať, ale podstatné je taktiež, ako vám budú sedieť. Ochranné okuliare musia byť pohodlné a medzi vašou tvárou a zornicou nesmie byť veľmi veľa priestoru, aby nemali napríklad triesky a ďalšie predmety kadiaľ preletieť k vášmu oku.

Potrebujem používať moje pracovné okuliare celý deň?

Z časového hľadiska pri výbere sa zameriame na optickú triedu.

Optická trieda 1: pokiaľ s nimi potrebujete pracovať celý deň

Optická trieda 2: na príležitostné používanie

Optická trieda 3: budete okuliare nosiť iba výnimočne

V akom prostredí budete pracovať, také ochranné okuliare potrebujete!

Klasické číre sklá sa používajú bežne, ale na prácu pri priamom slnku si určite zaobstarajte okuliare s dymovými zornicami. ďalšou špecifikáciou je práca v prostredí s horšou viditeľnosťou a práve tam odporúčame rozjasňujúce zornice. Bývajú väčšinou žltej či oranžovej farby.

Musíte zvoliť tiež správny stupeň poskytovanej ochrany.

  1. S - vydrží náraz 6mm oceľové guľôčky letiace rýchlosťou 12 m / s.
  2. F - odolá nárazu 6mm oceľové guľôčky letiace rýchlosťou 45 m / s.
  3. B - zvládne ranu 6mm oceľovou guličkou, ktorá má rýchlosť 120 m / s.
  4. A - poradí si aj s 6mm oceľovou guličkou letiacou rýchlosťou 190 m / s.
  5. T - odoláva nárazom aj v teplotách od -5 ° C do + 55 ° C.

Môj kamarát je už našťastie zdravý a vysmiaty, ale mohlo to dopadnúť úplne inak. Nech je to pre vás varovaním a návodom, že hazardovať s vlastným zdravým sa nikdy neoplatí a je lepšie si nájsť tie pravé ochranné okuliare na prácu, či doma, alebo v zamestnaní.

ponuka ochranných okuliarov

Publikované: 09.11.2019 | Autor: Ing. Mikuláš CINA